Darmowa pomoc prawna dla organizacji pozarządowych

 

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości „Conslilium” wspiera Fundację Instytut Prawa i Samorządu Terytorialnego w realizacji zadania publicznego województwa małopolskiego polegającego na prowadzeniu dwóch z pięciu Marszałkowskich Ośrodków Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, mieszczących się odpowiednio w Wadowicach (subregion Małopolska Zachodnia obejmujący powiaty wadowicki, chrzanowski, olkuski i oświęcimski) oraz Tarnowie (subregion Tarnowski, obejmujący m. Tarnów oraz powiaty bocheński, brzeski, dąbrowski i tarnowski).

Pomoc świadczona w ramach dyżurów w MORSO działających w Wadowicach i Oświęcimiu obejmuje poradnictwo stacjonarne, elektroniczne, telefoniczne i mobilne dla organizacji pozarządowych, w tym w szczególności:

1). wsparcie prawne polegające na doradztwie i pomocy prawnej w prowadzeniu bieżącej działalności organizacji;

2). wsparcie i pomoc w ubieganiu się o środki na rzecz organizacji, w tym granty i inne formy dofinansowania dla organizacji pozarządowych,

3). wsparcie z zakresu funkcjonowania oraz zwiększania profesjonalizmu działania organizacji pozarządowych, w tym m. in.: z różnych aspektów finansowania organizacji; pozyskiwania funduszy; pisania i rozliczania projektów; sprawozdawczości i księgowości dla organizacji pozarządowych; ochrony danych osobowych w organizacjach pozarządowych itp.

4). pomoc dotyczącą realizacji zadań publicznych oraz dofinansowań, w tym wsparcie w pisaniu wniosków do podmiotów prywatnych i publicznych.

Marszałkowskie Ośrodki Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, świadczą również pomoc na rzecz mieszkańców subregionów w zakresie:

1). doradztwa i pomocy w tworzeniu nowych organizacji pozarządowych;

2). pomocy i doradztwa mieszkańcom danego subregionu w zakresie przygotowywania własnych propozycji zadań do III edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego, w tym pomocy w poszukiwaniu partnerów i zawiązywaniu partnerstw środowisk lokalnych dla zgłaszania zadań.

W celu darmowego skorzystania ze wsparcia, umów się i przyjdź do jednego z naszych ośrodków w Wadowicach lub Oświęcimiu, lub skontaktuj się z nami. Sposób oraz zasady świadczenia pomocy w MORSO w Tarnowie oraz Wadowicach reguluje Regulamin. Więcej informacji na www.malopolska.pl/

Małopolski Ośrodek Rozwoju Społeczeństwa  Obywatelskiego w Tarnowie ul. Krakowska 6 p. I

tel. 513 189 549; e-mail: grz.kabala@gmail.com

poniedziałek: od 8.00 do 16.00

wtorek: od 13.00 do 16.00

środa: od 13.00 do 16.00

czwartek: od 8.00 do 16.00

piątek: od 8.00 do 16.00

Małopolski Ośrodek Społeczeństwa Obywatelskiego w Wadowicach ul. Żwirki i Wigury 10/5

Tel. 604-722-932; e-mail: radca@eg-kancelaria.pl

poniedziałek: od 7.00 do 13.00

wtorek: od 8.00 do 14.00

środa: od 9.30 do 15.30

czwartek: od 8.00 do 14.00

piątek: od 7.00 do 13.00

Pozostałe MORSO, działające na terenie małopolski:

Subregion sądecki- ul. Jagiellońska 18, I p. 33-300 Nowy Sącz

Subregion podhalański- Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wiśniowej, Wiśniowa 320,32-412 Wiśniowa

Krakowski Obszar Metropolitarny- ul. Leśna 13 A, 32-400 Myślenice, ul. Krasieckiego 18, Kraków

Aktualności o realizacji zadania znajdziesz na Fanpage Fundacji Instytut Prawa i Samorządu Terytorialnego.


 

„Marszałkowskie Ośrodki Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego dofinansowane ze środków budżetu Województwa Małopolskiego”

Aktualności

Wszelkie aktualności dotyczące realizacji projektu oraz informacje dotyczące zapisów na szkolenia znajdziesz pod adresem http://instytutprawa.edu.pl/aktualnosci/ oraz http://instytutprawa.edu.pl/czym-sa-morso/

Wybrane aktualności:

Kryształy Soli – wybierz NGO warte docenienia. Oddaj swój głos przez internet. Głosowanie do 7 listopada 2018 r. do godz. 16

Małopolskie organizacje pozarządowe udowadniają, że praca na rzecz innych ma ogromny sens. W tym roku po raz kolejny pojawia się szansa, aby docenić najbardziej aktywne z nich – ruszył właśnie plebiscyt internetowy, w którym internauci wybiorą najlepszą organizację „trzeciego sektora” z Małopolski.

Przypomnijmy, że Kryształy Soli trafią w tym roku do małopolskich NGO-sów już po raz trzynasty. To nagroda przyznawana przez samorząd województwa za wyjątkowe dokonania organizacji pozarządowych. Także Ty możesz wybrać jednak organizację, do której trafi specjalna nagroda internautów.

Co zrobić, aby oddać swój głos? Wejdź na stronę internetową Gazety Krakowskiej i wybrać jedną spośród aż 32 organizacji. Głosowanie trwa do 7 listopada 2018 r. do godz. 16.00. Uwaga! Codziennie można oddać jeden głos!

Zachęcamy do udziału w głosowaniu! Doceńmy tych, którzy na co dzień działają na rzecz nas wszystkich!

Źródło: www.malopolskie.pl

„Czyste powietrze” czyli bezpłatne szkolenie dot. przeciwdziałania zanieczyszczeniom – Oświęcim 13 listopada 2018 r., Kęty 19 listopada 2018 r., Wadowice 26 listopada 2018 r., Tarnów 27 listopada 2018 r.

UWAGA! DOBRE SZKOLENIE!

CZYSTE POWIETRZE – JAK SKUTECZNIE PRZECIWDZIAŁAĆ ZANIECZYSZCZENIOM I ROZBUDZAĆ ŚWIADOMOŚĆ OBYWATELSKĄ

– szkolenie MORSO dla mieszkańców subregionu zachodniego i tarnowskiego –

Oświęcim, wtorek, 13 listopada 2018 r., godz. 9:00 – 16:00

Kęty, poniedziałek, 19 listopada 2018 r., godz. 9:00 – 16:00

Wadowice, poniedziałek, 26 listopada 2018 r., godz. 9:00 – 16:00

Tarnów, wtorek, 27 listopada 2018 r., godz. 9:00 – 16:00

PROGRAM:

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie.

Smog – co to za zwierz? O zanieczyszczeniu powietrza i poprawie jakości powietrza.

Polski Alarm Smogowy – cele i działalność.

Alarmy smogowe – zagrożenia i ochrona przed nimi.

Wpływ drzew na jakość powietrza i obniżanie temperatury.

Wpływ odpadów chemicznych, plastiku na środowisko naturalne.

Recykling i sortowanie odpadów.

Rolnictwo proekologiczne.

Produkty żywnościowe pochodzenia naturalnego.

PROWADZĄCY: Grzegorz GRUCA – Prezes Fundacji EKOMIASTO

ZGŁOSZENIA:

e-mail: biuro@instytutprawa.edu.pl

tel.: 794 000 973

Szkolenie bezpłatne, sfinansowane ze środków budżetu Województwa Małopolskiego w ramach projektu Małopolskie Ośrodki Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

Marszałkowski Ośrodek Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego z siedzibą w Wadowicach dofinansowany ze środków budżetu Województwa Małopolskiego

Marszałkowski Ośrodek Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego z siedzibą w Tarnowie dofinansowany ze środków budżetu Województwa Małopolskiego

 

Bezpłatne szkolenie dot. finansowania sportu w ramach działalności NGO – Oświęcim 15 listopada 2018 r., Tarnów 21 listopada 2018 r.

UWAGA! DOBRE SZKOLENIE! Źródła finansowania sportu w ramach działalności organizacji pozarządowych i nie tylko

– szkolenie MORSO dla mieszkańców subregionu zachodniego i tarnowskiego –

Oświęcim, czwartek, 15 listopada 2018 r., godz. 16:30

Tarnów, środa, 21 listopada 2018 r., godz. 16:30

PROGRAM:

CZĘŚĆ I – szkoleniowa:

Wprowadzenie do tematyki finansowania sportu (15 minut)

Dyskusja: jak lokalne organizacje pozyskują środki na bieżącą działalność (30 minut)

Podstawowe źródła finansowania sportu – budżety samorządów vs środki pozabudżetowe (30 minut)

Jak skutecznie pozyskiwać środki finansowe od lokalnego samorządu? – o pozyskiwaniu grantów i dotacji na działalność bieżącą i organizację konkretnych projektów (30 minut)

Gdzie, poza źródłami publicznymi, szukać wsparcia ciekawych inicjatyw? – przegląd najpopularniejszych mechanizmów funkcjonujących na rynku (30 minut)

Czy i w jaki sposób można pozyskiwać środki na cele statutowe w ramach własnej działalności stowarzyszenia? – składki członkowskie, darowizny, crowdfunding, loterie fantowe i inne narzędzia umożliwiające pozyskanie pieniędzy dla organizacji (30 minut)

CZĘŚĆ II – warsztatowa:

Warsztat: przygotowujemy przykładowy wniosek dla NGO! (120 minut)

PROWADZĄCY: Marcin KUFLOWSKI – trener, działacz sportowy, wieloletni praktyk

 

Bezpłatne szkolenie dotyczące finansowania NGO – Oświęcim 16 listopada 2018 r., Tarnów 22 listopada 2018 r.

UWAGA! DOBRE SZKOLENIE!

Jak poprawnie przygotować wniosek w konkursie grantów dla organizacji pozarządowej? Jak zachęcić sponsora do wspierania ciekawych inicjatyw realizowanych przez Twoją Organizację?

– szkolenie MORSO dla mieszkańców subregionu zachodniego i tarnowskiego –

Oświęcim, piątek, 16 listopada 2018 r., godz. 16:30

Tarnów, czwartek, 22 listopada 2018 r., godz. 16:30

PROGRAM:

CZĘŚĆ I – szkoleniowa:

Wprowadzenie do tematyki szkolenia (15 minut)

Dyskusja: doświadczenia uczestników szkolenia w pozyskiwaniu środków na funkcjonowanie organizacji pozarządowych i projektów przez nie realizowanych (30 minut)

jak wzorcowo przygotować ofertę na realizację zadania publicznego na potrzeby konkursów grantowych ogłaszanych przez samorządy: gminne, powiatowe, wojewódzkie (45 minut)

CZĘŚĆ II – warsztatowa:

podstawowe błędy i dobre praktyki w ofertach składanych w konkursach ofert na realizację zadań z zakresu upowszechniania sportu i rekreacji (90 minut)

jak nakłonić sponsora do finansowania działalności bieżącej organizacji lub do wsparcia organizacji projektu – wzory pism i ofert kierowanych do potencjalnych darczyńców, wzory umów sponsorskich i sprawozdań (90 minut)

PROWADZĄCY: Marcin KUFLOWSKI – trener, działacz sportowy, wieloletni praktyk

ZGŁOSZENIA:

e-mail: biuro@instytutprawa.edu.pl

tel.: 794 000 973

 

Kryształy Soli i Amicus Hominum – po raz 13.

Znasz organizację pozarządową, dzięki której świat wokół nas staje się lepszy? A może chciałbyś docenić lidera podziwianego od lat za to, że aktywnie działa na rzecz innych ludzi, często słabszych i skrzywdzonych przez los? – tymi pytaniami organizatorzy konkursów „Kryształy Soli” i „Amicus Hominum” zachęcają do zgłaszania kandydatur, co można zrobić jeszcze do 15 października.

Oba konkursy mają wieloletnią tradycję, którą samorząd województwa małopolskiego realizuje z powodzeniem. To już 13. edycja „Kryształów Soli”, czyli nagród, w których docenia się wyjątkowe dokonania organizacji pozarządowych. Nazwa jest nieprzypadkowa, bo wyróżnione instytucje są „solą małopolskiej ziemi”, czyli – jak tłumaczą organizatorzy – wyjątkowymi instytucjami, w których pracują jeszcze bardziej wyjątkowi i godni naśladowania ludzie. Równie długą tradycję ma nagroda Amicus Hominum, która od 2006 r. trafia do osób prywatnych, poświęcających się wielkiej sprawie, jaką jest po prostu pomaganie innym, dzielenie się swoim życiem z innymi.

– Organizacje pozarządowe oraz lokalni działacze społeczni od lat udowadniają, że praca na rzecz innych ma ogromny sens. W tym roku po raz kolejny pojawia się szansa, aby docenić najbardziej aktywne instytucje oraz osoby i podziękować za ich codzienny wysiłek oraz zaangażowanie na rzecz innych – mówi Grzegorz Lipiec, odpowiedzialny w zarządzie województwa za sprawy trzeciego sektora, i zachęca do zgłaszania kandydatów do obu nagród.

W tym roku tytuły w ramach „Kryształów Soli” zostaną przyznane w kategoriach:

Polityka Społeczna, Zdrowie oraz Działalność na Rzecz Osób Niepełnosprawnych,

Kultura, Dziedzictwo Narodowe, Tożsamość Regionalna,

Edukacja, Nauka, Społeczeństwo Obywatelskie,

Sport, Turystyka, Środowisko, Ekologia,

Gospodarka i Zrównoważony Rozwój.

Swojego laureata po raz szósty laureata wybiorą też internauci w plebiscycie on-line.

W ramach nagrody „Amicus Hominum” wyróżnieni zostaną liderzy w pięciu kategoriach:

Polityka Społeczna i Prorodzinna, Pomoc Niepełnosprawnym,

Promocja i Ochrona Zdrowia,

Sport i Edukacja,

Działalność Filantropijna,

Inicjatywa Młodych.

Więcej informacji znajdziecie na stronach Województwa Małopolskiego: https://www.malopolska.pl/aktualnosci/wspolpraca/docen-wyjatkowych-ludzi-i-organizacje-z-malopolski

Szkolenie bezpłatne, sfinansowane ze środków budżetu Województwa Małopolskiego w ramach projektu Małopolskie Ośrodki Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

 150 pomysłów bije się o podział 8 milionów złotych!

8 milionów złotych przeznaczył w ramach tegorocznego Budżetu Obywatelskiego samorząd Województwa Małopolskiego na wsparcie najlepszych projektów zgłaszanych przez mieszkańców. To już trzecia edycja tego przedsięwzięcia, w którym to społeczeństwo decyduje jak będzie się zmieniać ich najbliższe otoczenie. Pula środków przeznaczanych na tę inicjatywę rośnie z roku na rok, podobnie jak rośnie liczba zgłaszanych do realizacji przedsięwzięć. W tym roku było ich aż 195, z czego 150 dopuszczonych zostało do głosowania i o ich losach zdecydują znowu …mieszkańcy!

 

Zadania do budżetu obywatelskiego można było zgłaszać do początku czerwca, z końcem sierpnia opublikowano listę tych, które mogą być brane pod uwagę w głosowaniu. Największy wybór mają mieszkańcy Sądecczyzny, gdzie do rywalizacji dopuszczono 33 projekty. Teoretycznie najłatwiej sięgnąć po dofinansowanie będzie w Małopolsce Zachodniej, gdzie można głosować na 19 pomysłów. Spośród 150 zgłoszonych „kandydatur” niemal połowa ma charakter prospołeczny. Kolejne miejsca zajmują przedsięwzięcia o profilu edukacyjnym, kulturalnym, sportowym i turystycznym.

 

Głosować może każdy mieszkaniec Małopolski, który ukończył 16 lat. Można to zrobić na dwa sposoby – na karcie do głosowania, którą można złożyć w jednym z 23 punktów, lub przez internet (www.bo.malopolska.pl). Ważne, że wesprzeć można tylko jedno wybrane przedsięwzięcie, realizowane na terenie wybranego powiatu (tzw. zadania „małe”, o kosztorysie do 100 000 zł) lub subregionu (tzw. zadania „duże”, o kosztorysie do 400 000 zł).

 

– Już po raz trzeci raz Małopolanie udowadniają, że nie brakuje mi pomysłów i kreatywności – mówi członek zarządu województwa małopolskiego, Grzegorz Lipiec. – Różnorodność projektów zgłoszonych w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego Małopolski jest wyjątkowo duża. Przeważają projekty miękkie, nie brakuje jednak także tych infrastrukturalnych – takich jak budowa chodników czy bezpiecznych przejść dla pieszych. Pojawiły się również inicjatywy zupełnie nowe, których do tej pory nie było – wspomnieć tu można choćby o pilotażu małopolskiego programu in vitro czy budowy inteligentnych garaży rowerowych.

 

MORSO wspierają małopolskie NGO’s

Wsparcie dla organizacji pozarządowych i aktywistów z rozmaitych grup nieformalnych – po raz pierwszy w takie działania zaangażował się samorząd Województwa Małopolskiego, tworząc Marszałkowskie Ośrodki Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. MORSO, jak w skrócie nazwano pionierski projekt, od czerwca rozpoczęły działalność w Krakowie (Krakowski Obszar Metropolitalny), Tarnowie (subregion tarnowski), Nowym Sączu (subregion sądecki), Wadowicach (subregion zachodni) i Wiśniowej (subregion podhalański).

Głównym celem Marszałkowskich Ośrodków Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego jest – jak czytamy w dokumentach z ogłoszenia konkursowego – rozwój potencjału małopolskich organizacji pozarządowych oraz wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego na terenie Województwa Małopolskiego. Szczególnie nacisk w ośrodkach ma zostać położony na:

zwiększanie kompetencji członków i wolontariuszy organizacji pozarządowych,

rozwój i profesjonalizację działalności organizacji pozarządowych,

pobudzanie mieszkańców Małopolski do aktywnego uczestnictwa w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, w tym grup nieformalnych,

promocję Budżetu Obywatelskiego jako narzędzia partycypacji organizacji pozarządowych w wykorzystywaniu środków finansowych pozostających w dyspozycji samorządu wojewódzkiego

Pomoc świadczona w ramach dyżurów prowadzonych w pięciu ośrodkach MORSO obejmuje poradnictwo stacjonarne, elektroniczne, telefoniczne i mobilne. Jest to z założenia pomoc nieodpłatna. Koncentruje się ona w szczególności na doradztwie i pomocy prawnej w prowadzeniu bieżącej działalności organizacji, ale też w ubieganiu się o środki na rzecz organizacji, w tym grantów i innych form dofinansowania dedykowanym organizacjom pozarządowym. Planowane jest również prowadzenie szkoleń, podczas których beneficjenci otrzymają przydatne wskazówki i realną pomoc ekspercką dotyczącą działalności organizacji przez nich reprezentowanych.

Planowane efekty pomocy świadczonej w ramach MORSO, to m.in. utworzenie nowych NGO’s-ów na bazie działalności nieformalnych grup aktywności, udział w przygotowaniu wniosków dotacyjnych dla organizacji uczestniczących w konkursach grantowych, a także 2000 przeszkolonych członków organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, reprezentujących co najmniej 100 partnerów instytucjonalnych przedsięwzięcia.

Projekt MORSO potrwa do końca 2018 roku.

MORSO

Czym są MORSO?

MORSO – subregiony: tarnowski i zachodni.

Fundacja Instytut Prawa i Samorządu Terytorialnego w okresie czerwiec – grudzień 2018 realizuje zadanie publicznego zlecone przez Województwo Małopolskie, polegające na prowadzeniu dwóch z pięciu Marszałkowskich Ośrodków Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, mieszczących się odpowiednio: w Wadowicach (subregion Małopolska Zachodnia, obejmujący powiaty wadowicki, chrzanowski, olkuski i oświęcimski) oraz w Tarnowie (subregion Tarnowski, obejmujący m. Tarnów oraz powiaty bocheński, brzeski, dąbrowski i tarnowski).

Pomoc świadczona w ramach dyżurów w MORSO obejmuje poradnictwo stacjonarne, elektroniczne, telefoniczne i mobilne dla organizacji pozarządowych, w tym w szczególności:

wsparcie prawne polegające na doradztwie i pomocy prawnej w prowadzeniu bieżącej działalności organizacji;

wsparcie i pomoc w ubieganiu się o środki na rzecz organizacji, w tym granty i inne formy dofinansowania dla organizacji pozarządowych,

wsparcie z zakresu funkcjonowania oraz zwiększania profesjonalizmu działania organizacji pozarządowych, w tym m. in.: z różnych aspektów finansowania organizacji; pozyskiwania funduszy; pisania i rozliczania projektów; sprawozdawczości i księgowości dla organizacji pozarządowych; ochrony danych osobowych w organizacjach pozarządowych itp.

pomoc dotyczącą realizacji zadań publicznych oraz dofinansowań, w tym wsparcie w pisaniu wniosków do podmiotów prywatnych i publicznych.

Marszałkowskie Ośrodki Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, świadczą również pomoc na rzecz mieszkańców subregionów w zakresie:

doradztwa i pomocy w tworzeniu nowych organizacji pozarządowych;

pomocy i doradztwa mieszkańcom danego subregionu w zakresie przygotowywania własnych propozycji zadań do III edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego, w tym pomocy w poszukiwaniu partnerów i zawiązywaniu partnerstw środowisk lokalnych dla zgłaszania zadań.

W celu darmowego skorzystania ze wsparcia, umów się i przyjdź do jednego z naszych ośrodków w Wadowicach lub Tarnowie, ewentualnie skontaktuj się z nami. Sposób oraz zasady świadczenia pomocy w MORSO w Tarnowie oraz Wadowicach reguluje Regulamin. Więcej informacji na www.malopolska.pl/

MORSO w Tarnowie mieści się przy ul. Krakowskiej 6 p. I kontakt: tel. 513 189 549; e-mail: grz.kabala@gmail.com

poniedziałek: od 8.00 do 16.00; wtorek: od 13.00 do 16.00; środa: od 13.00 do 16.00; czwartek: od 8.00 do 16.00; piątek: od 8.00 do 16.00

MORSO w Wadowicach mieści się przy ul. Żwirki i Wigury 10/5 kontakt: tel. 604-722-932; e-mail: radca@eg-kancelaria.pl

poniedziałek: od 7.00 do 13.00; wtorek: od 8.00 do 14.00; środa: od 9.30 do 15.30; czwartek: od 8.00 do 14.00; piątek: od 7.00 do 13.00

Pozostałe MORSO, działające na terenie Małopolski:

Subregion sądecki – ul. Jagiellońska 18, I p. 33-300 Nowy Sącz Subregion podhalański – Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wiśniowej, Wiśniowa 320,32-412 Wiśniowa Krakowski Obszar Metropolitarny – ul. Leśna 13 A, 32-400 Myślenice, ul. Krasieckiego 18, Kraków

„Marszałkowskie Ośrodki Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego dofinansowane ze środków budżetu Województwa Małopolskiego”